Injector Dynamics 1750-XDS - 48mm Length-Mach 11mm Top Denso Low Cushion For 2002-14 Subaru WRX, 07-20 STI - (Set of 4) - 1750.48.11.WRX.4
click to zoom in
  • Guaranteed Quality
    Best Parts Every Time
  • Expert Help
    Build Advisors Are Standing By
  • Secure Shopping
    SSL Verified
  • Worldwide Delivery
    Free shipping on most orders over $249 in US 48
Injector Dynamics
SKU:
ds_GPTD_1750.48.11.WRX.4
UPC:
1750.48.11.WRX.4
CARB:
This product is not CARB Legal and not for sale in California
Exclude-States:
CA
LTL:
N
MPN:
1750.48.11.WRX.4
shipping-truck-icon
Delivery by ,
If ordered within hours and minutes
Not Shipping to ?
More Delivery Options
5 customers are viewing this product
Injector Dynamics 1750-XDS - 48mm Length-Mach 11mm Top Denso Low Cushion For 2002-14 Subaru WRX, 07-20 STI
ID1750-XDS
The Best Just Got Better!
The ID1750 is the successor to the ID1700, featuring numerous improvements.
Compared to the 1700, the 1750 offers:
  • Higher Dynamic Flow Rate With no Increase in Minimum Fuel Mass.
  • Better Cylinder to Cylinder Balance at Low Pulsewidths.
  • Improved Pressure Sensitivity.
Basic Specifications
Nominal Flow Rate: 1728cc/min @ 3.0 Bar (43.5 psi), Using E10 Emissions Certification Fuel at 49 Degrees C (120F)
Maximum Differential Fuel Pressure: 7.0 Bar (101.5 psi)